"Ofis Toplantıları"mızın Ağustos buluşması EKE Mimarlık'ta gerçekleştirildi

Bu yılın hemen başında, Mart ayında, Şehitler Caddesi’ndeki yeni ofisine taşınan EKE Mimarlık, İzmir Serbest Mimarlar Derneği (İzmir SMD) tarafından 2 ayda bir düzenlenen “Ofis Toplantıları”nın Ağustos ayı ev sahipliğini yaptı.

Toplantıya başta ev sahibi üyelerimiz Öznur Turan Eke ve Seçil Şavklı olmak üzere,  SMD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kılıç, Genel Sekreter Alpay Demirci, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Hüseyin Egeli, Burçin Demirci, Burcu Özen Kundak ve Tamer Aksüt ile üyelerimiz Ahmet Tükel, Emre Kaynak, Dürrin Süer, Arda Beset, Necdet Ulema, Vedat Zeki Tokyay, Yaşar Ata Kurtel, Onur Üyemiz Mehmet Hamuroğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

28 Ağustos Çarşamba günü düzenlenen toplantının öncesinde İzmir SMD Ağustos ayı yönetim Kurulu Toplantısı da gerçekleştirilirken; "Ofis Toplantıları"mızın bu ayki sponsor firması olan VITRA, ürünleriyle ilgili üyelerimize bir sunum gerçekleştirdi.


EKE Mimarlık'ı Tanıyalım

1994 yılında kurulan EKE Mimarlık; turizm, ofis, eğitim yapıları, alışveriş merkezleri, sosyal yapılar ve özel konutlara ait mimari ve iç mimari tasarım, proje ve danışmanlık hizmetleri gerçekleştiriyor.

Firmanın Kurucusu Öznur Turan Eke ve ortağı Seçil Şavklı, EKE Mimarlık'ın faaliyetlerini birlikte yürütüyor.

1982 yılında TED Ankara Koleji'ni, 1986'da ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nü bitiren ÖZNUR TURAN EKE, 1986-1988 yılları arasında MNG İnşaat firması bünyesinde MNG-Dekim'de Ankara Hilton Projesi'nde mimar olarak çalışmış. 1988-1990 yıllarında, aralarında İzmir Hilton Oteli, Antalya Sheraton Oteli, Kıbrıs Jasmine Court Oteli gibi projelerin de bulunduğu Graham-Solano/London Interior Design Group'a ait Ankara Branch Office' de çeşitli mimari ve iç mimari projelerde görev almış.

1990 yılından itibaren İzmir'de yaşamaya başlayan Öznur Turan Eke, 1992-1994 yılları arasında serbest çalışarak, çeşitli ofis ve ev projeleri gerçekleştirmiş. Ve 1994 yılında İzmir'de Eke Mimarlık firmasını kurmuş.


1998'de Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü'nden mezun olan SEÇİL ŞAVKLI 2002'de Dokuz Eylül Üniversitesi Bina Bilgisi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı'nı tamamlamış. Lisans programını tamamladıktan sonra yarışma projelerine katılmış, projelerinin üçünden de 3.lük Ödülü almış. Akademik Çalışması olan Yüksek Lisans tezini "Turizm Yapıları ve Turizm Yapılarında Giriş Mekanları" konusunda yazan Şavklı, 1999-2000 yılları arasında farklı ofislerde yarışma projeleri ve mimari projelerde görev almış.

2000-2006 yılları arasında Eke Mimarlıkta çeşitli mimari ve iç mimari projelerde görev almış. Şu an ortağı olduğu Eke Mimarlık firmasında mesleğini sürdürüyor.


Başarının Arkasındaki Ekip

EKE Mimarlık'ın başarılı çalışmalarının arkasında başta Öznur Turan Eke ve Seçil Şavklı olmak üzere 11 kişilik bir takım çalışması yatıyor. Bu takımda yer alan isimler ise şöyle sıralanıyor:

Mustafa ŞANLITÜRK ( Mimar - Trakya Üniversitesi)
Gül ERYAMAN(İç Mimar - Bilkent Üniversitesi)
Burcu SEBA (Mimar - Dokuz Eylül Üniversitesi)
Fulya SELÇUK ( Mimar - İstanbul Teknik Üniversitesi)
Irmak ÖZAY (İç Mimar - Bilkent Üniversitesi)
Cemil Koç (Teknik Ressam)
Özgür SEVİNÇ (Ulaştırma)
Sinem ERİKLİ (Asistan)


Devam Eden Projeler

Bu 11 kişilik başarılı ekip, yeni taşındıkları aydınlık, geniş ve şık ofiste ise halen şu projelere devam ediyor:

Key City Otel - İzmir – Mimari Proje

İzmir Konak'ta yapılan ve 2012 yılında başlayan proje 13.900 m2 inşaat alanına sahip... Kullanıcılarının iç ve dış mekanlardan farklı deneyimleyebildiği bina hem kütlesel etkisi hem de hareketli tasarımıyla algısal çeşitlilik yaratıyor. Yarı geçirgen cephesi ait olacağı bölgeye kimlik kazandırırken, zemin kattaki açık hava kullanımına sahip kafeler ve restoranlar dinamik bir kent yaşamı oluşturuyor.

Ramada Otel Kemalpaşa - İç Mimari Projesi

İzmir Kemalpaşa'da gerçekleştirilen 2011 yılında başlayan projede, konukları modern, dinamik, birbirine akan ortak mekânlarda karşılamak, onları modern ve işlevsel odalarda ağırlamak amaçlanmış.

Sanayi bölgesinde yer alan iş oteli için 'blue marine' konseptiyle oluşturulan projenin bütün mekanlarının tüm detaylarında ve dokunuşlarında bu konsept karşınıza çıkıyor. Otelin bu yıl tamamlanacağı belirtiliyor.

EKE Mimarlık tarafından çalışmaları devam eden mimari ve iç mimari diğer projelerden bazıları şöyle sıralanıyor:

Yusuf & Eshter Antebi Villası – İZMİR
Panorama 35 Residence – İZMİR
Yüksel - Ayşen Tuncer Villası – AYDIN
Mayteks Showroom ve Yönetici Mekanı- MANİSA
Seyhan - Hakan Yıldırım Konutu – BEYKOZ
Rıhtım Restoran Brasserie ve Meyhane - Konak Pier – İZMİR
Gül - Özkan Gözegir Villası – URLA
Ömer – Zeynep Temelli Villası – BODRUM


2013 Yılında Tamamlanan Projeler

Brelya Evleri – Urla – Mimari Proje

Projesi 2006 yılında hazırlanan ve 2012 yılında tamamlanan Bryela Evleri, İzmir'in Urla ilçesinde yer alıyor.

9.330 m2 inşaat alanına sahip olan projede, arazinin topografyasına göre konutlar 5 farklı tipte tasarlanmış. Mimari tasarımda birbiriyle ilişkili farklı tipolojiler sosyal ve peyzaj alanlarıyla bütüncül olarak ele alınmış. 19 villa ve sosyal tesislerini kapsayan konut projesi duyarlı yaklaşımıyla mevcut yeşili korurken, yeni yeşil alanlar da kazandırmış.

Kaan Yıldırım Konutu - İstanbul, Can Eskinazi Konutu - İstanbul, Nuran Altun Konutu – İzmir yine EKE Mimarlık tarafından bu yıl tamamlanan projeler arasında yer alıyor.


Geçmiş Dönem Projeleri

EKE Mimarlık'ın 1994 yılına kadar uzanan geçmiş dönem çalışmaları ise şöyle sıralanıyor:

2012: Mustafa Cüngüşlügil Konutu / İzmir, Moscow City Palace / Rusya, Feriha Tanyeri Evi / Kandilli – İstanbul, Kervansaray Fomara Otel /Bursa, Ersin Tezol Villası/İzmir

2011: Uniteks Ceo Ofis / İzmir, Kervansaray Uludag Skı / Bursa, Sedef-Yavuz Karacasulu Konutu / İzmir, Emine Sabancı Villası / Çeşme, Seyhan - Hakan Yıldırım Villası / Çeşme, Urla Şarapcılık / Urla

2010: Walter Montevecchı Villası / Çeşme, Fatih Uysal Konutu / İzmir, Nedim Uysal Konutu / İzmir, Omer Sabancı Ofis / İstanbul, Walter Montevecchı Konutu / İzmir, Ayşen Sabancı Konutu / İstanbul, Sabancı Vanikoy Yalısı / İstanbul, Kervansaray Termal Otel / Bursa, Kervansaray Uludag Sky / Bursa

2009: Temelli Konutu / İstanbul, Koraltan Villa / Narlıdere, Radisson Blu Hotel / Çeşme

2008: Aydınol Konutu / Bornova, Divan Hotels / Talya Antalya, Savoy Hotel / Kıbrıs, Esknazi Villası / Urla, Divan Hotels Elmadağ / İstanbul

2007: Adnanlar Showroom / İzmir, Şaşmaz Villası / İstanbul, Movenpıck Otel / İzmir, Mercan Konutu / İzmir, Temelli Konutu / Alaçatı

2006: Divrik Konutu / İstanbul, Divan Hotels Mares / Marmaris

2005 - 2001: HiltonSa Ankara Hotel Ankara, Caprice Palace Hotel / Didim, Savul Konutu / İzmir, Atay Villası / İzmir, Sürel Konutu / İstanbul, Divan Pastanesi / İzmir, İzmir Polis Merkezi / İzmir, Sisus Butik Hotel / Çeşme, Sev İlköğretim Okulu / İzmir, Koraltan Villası / Çesme, Balcova Termal Tesisleri / İzmir, İzmir Vilayet Konağı / İzmir, Hilton Hotel / Kayseri, Eraslan Konutu / İzmir, Hilton Hotel / Konya, Masera Alışveriş Merkezi / Konya, Konak Ordu Evi / İzmir, Ros Deri Showroom / İzmir, Ortabaş Konutu / İzmir, Kordon Ordu Evi / İzmir, Ege Ordu Komutanlığı / İzmir, Söyler Konutu / Urla, Ronald Pırnıe Ofisi / İzmir, Yüce Konutu - Urla

2000 - 1994: Divan Hotel - İstanbul, Talya Hotel - Antalya, Mares Hotel - Marmaris, Akça Villası - Urla, Gıraud Villası - İzmir


Öznur Turan Eke ve Seçil Şavklı ile
"EN"lerle Zevkli Bir Sohbet

Bunca başarılı projenin 'mimarı' olan bu iki ismi yan yana bulmuşken, kendilerine birkaç zevkli soru yöneltiyor ve ev sahiplerimizi biraz daha yakından tanıyalım istiyoruz...

 

Mesleki yaşantınızdaki en önemli proje nedir?

Seçil Şavklı: Benim için hiç kuşkusuz tüm projelerin ayrı ayrı önemi vardır. Fakat şunu söylemeliyim; Hilton Konya Projesi mesleki anlamda ilk otel deneyimim olması nedeniyle, benim için çok önemli bir yere sahiptir.

Tasarım yaklaşımımız, kullanıcıların dünyanın herhangi bir yerindeki Hilton 'a geldiğinde aradığı kullanım konforunu ve çağdaşlığı bulsun, yöresel anlamda da kafasında ona bu yapıyı hatırlatacak birtakım imgelerle ayrılmasıydı. Bu ana fikirle yapılan detaylı araştırmalarımızdan, diğer proje disiplinleriyle ekip ruhuyla gerçekleşen projenin uygulamasına kadar gecen her süreç oldukça profesyonelce yürütüldü. Projenin tasarım aşamasından uygulama aşamasına, otelin faaliyete geçmesine kadar bu projede yer aldığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Öznur Turan Eke: Hilton Konya! Konya Hilton projesi bizler açısından bulunduğu bölgeyi, tarihsel ve kültürel geçmişi doğru sentezleyip ortaya çıkardığımız bir tasarımdı. Bölgede modern mimari ve iç mimarinin iyi bir örneği olması açısından önemliydi. Ayrıca yine iç mimari tasarımda kendi kriterlerimizi ve tarzımızı yansıtması açısından başarılı bir projeydi. Detaylara sadık kalınarak hemen hemen yüzde yüzü yakalamış bir uygulama ile gerçekleştirilmiştir.

Şuanda devam etmekte olan Panorama 35 Residence projesi hakkında da benzer şeyleri söyleyebilirim.


Bir projenin sizce en zevkli kısmı neresi?

Öznur Turan Eke: Tasarımı oluşturduğumuz safha...

Seçil Şavklı: Projenin hayata geçmesi ve yaşanması anında, kullanıcıların gülümsediği kısım elbette...

Peki en hoşlanmadığınız kısmı?

Öznur Turan Eke: "Muadilini yapalım!" Fikir ya da tasarımlarımızın muadili lafıyla indirgenmesi! Muadil anlayışı kişiden kişiye değişir; bu çok tehlikeli!


Mesleki anlamda duymaktan en hoşlanmadığınız cümle/soru?

Seçil Şavklı: Proje sürecinin zaman ve yönetim fizibilitesi olmadan yürütülmesi.

Öznur Turan Eke: Bilinçsizce sorulan sorular ve yapılan yorumlar diyebiliriz; o kadar fazla ki hangi birini sayalım!


En beğendiğiniz mimar/yapı?

Öznur Turan Eke: Türkiye'den Nevzat Sayın'ın binaları; örneğin Sabancı Müzesi Seed Konser Salonu... Dünyaya baktığımızda Frank Gehry ve özellikle Bilbao Müzesi binası ve ayrıca Fuksas geliyor aklıma; çoğu projesine hayranlık duyduğum, kültür ve sanat yapılarına özellikle... Bu mimarların yapıları bulundukları çevreye kazandırılan kimlik ve değer açısından önemli!

Seçil Şavklı: Norman Foster'ın tasarım ve sanatla sentezlenmiş binaları beni her seferinde büyülemiştir... Nevzat Sayın'ın da Santral İstanbul Projesi'ni beğeniyorum; projede kullandığı malzemeler ve projeyi ele alış şekli açısından etkileyici buluyorum.


Peki mimari anlamda en çok etkilendiğiniz ülke/şehir?

Öznur Turan Eke: Hollanda. Çağdaş mimari açısından Borneo Hollanda'da benim en çok etkilendiğim yerlerden birisi. Su ile birleşen mimari fikir sanırım beni olumlu etkiliyor. Ancak Roma ve Londra'da benim için her zaman etkileyici ve vazgeçilmez şehirler...

Seçil Şavklı: Londra... Sürekli değişen bu şehir çağdaş mimari, eskiyi koruma biçimi ve çevreye uyum adına türlü örnekler görebildiğim bir şehir. Benim için Londra'da yaşamın her yönü yaratıcılık ile iç içe.


Türkiye'de hangi şehir sizi en çok etkiliyor?

Öznur Turan Eke: Tarihi, kültürü ve dokusuyla Mardin ve tabi ki İstanbul...

Seçil Şavklı: İstanbul... Her açısıyla büyüleyici...


Yine size dönecek olursak, en beğendiğiniz projeniz?

Öznur Turan Eke: Şu anda KEY Otel Projesi ve Urla'daki Bryela Evleri var. Girne'de mimari ek yapılar ve binanın tüm iç mimari projesini gerçekleştirdiğimiz Savoy Hotel ve Casino kendi konseptinde doğru yorumlanmış ve uygulanmış başarılı bir proje!


Mesleki anlamda en büyük hayaliniz nedir?

Seçil Şavklı: Mimarlık mesleği üretmeyi hedefler. Bu anlamda topluma ve kente yararlı projeler üretmek isterim. Farklı bir kent ve yaşam olgusuyla ele alacağım projelerle, kullanıcılara alışılmışın dışında 4. boyutun da işin içinde olduğu 'AN'lar sunarak insan özneli toplumsal katkılar yaratan yapılar tasarlamak isterdim.

İşin felsefesinden sanatsal yönüne, teknoloji kullanımından yöresel dokunuşlara kadar mimari proje süreçlerinin uzmanlarıyla birlikte doya doya masaya yatırabilmek ve uygulama bitinceye kadar da bu dinamik ruhun kaybolmaması... Ne kadar zevkli olurdu.

Öznur Turan Eke: İnsanın tüm yaşam alanının tasarlanmasına mimarlık dersek kısaca, ülkemde mimarlığın ve bu anlayışın artması, dolayısıyla tadımızı kaçıran günlük hayatta her an burun buruna olduğumuz ucube yapılaşmanın azalması, hatta ütopik belki; ama tamamen yok olması! Ruhsal ve görsel keyfimize diyecek olmazdı o zaman.


Aklımızda Kalanlar...

Mimarlarımız: Öznur Turan Eke / Seçil Şavklı
Mimarlık Ofisi: EKE Mimarlık
İletişim: Şehitler Caddesi No:18 Key Plaza Kat:5 Alsancak - İZMİR
Tel: +90 (232) 446 42 57
Fax: +90 (232) 441 01 07
www.ekemimarlik.com
info@ekemimarlik.com

Öne Çıkan Projeler:
• Key Otel- İzmir
• Panaroma35 - İzmir
• Bryela Evleri – Urla İzmir
• SEV İlköğretim Okulu - İzmir
• Ramada Otel Kemalpaşa - İzmir
• Radisson Blu Hotel - Çeşme İzmir
• Savoy Hotel - Kıbrıs
• Hilton Hotel – Konya

Pin It


Yorum bırakmak için kullanıcı girişi yapmalısınız!

Henüz yorum yapılmamış!