Serhat Akbay / Ahmet İğdirligil Mimari Proje Sergisi 26 Mart'ta açılıyor

İzmir Serbest Mimarlar Derneği (İzmir SMD) ve Koleksiyon Mobilya'nın uzun soluklu ortak çalışması "Koleksiyon / İzmir SMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin 13.sü Koleksiyon İzmir Merkezi'nde açılıyor.

İzmir Serbest Mimarlar Derneği (İzmir SMD) ve Koleksiyon Mobilya'nın uzun soluklu ortak çalışması "Koleksiyon / İzmir SMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin 13.sü SERHAT AKBAY MİMARLIK / Serhat Akbay ve ŞANS MİMARLIK / Ahmet İğdirligil Mimari Proje Sergisi 26 Mart 2014 Çarşamba günü Koleksiyon İzmir Merkezi'nde açılıyor.

SERHAT AKBAY, 1952'de Konya'da doğdu. Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü'nü 1978'de bitirdi. Henüz 2. sınıftayken, 1976'da aynı sınıftan 4 arkadaşıyla birlikte tasarım stüdyolarını kurdu. Mimarlık çalışmalarını 1990'a kadar, İzmir'de sürdürdü. 1990'da Urla Yağcılar Köyüne "göçerek" çalışmalarını ev-ofisinde sürdürmektedir. 2002'den beri İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü konuk öğretim görevlisidir.

Kendi eviyle 2002'de Ulusal Mimarlık Ödülleri'nde En İyi Yapı Ödülü'ne, 2003'de Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne aday olmuş, 2010'da Avrupa Mimarlar Konseyi'nin (ACE) 20. Yıl kutlamasında Sürdürülebilirlik Sergisi'nde Türkiye'yi temsil etmiştir. 2005'de, Foça'daki GW evi ile Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülü'nü, 2006 Kalkan'daki JZ Evi ile Arkiv Seçkileri'ne girmiş ve kendi ofisi ile Ulusal Mimarlık Ödülleri'nde En İyi Yapı Ödülü'nü almıştır.

Bütün çalışmalarının ortak özelliği; en önemli verinin coğrafyanın kendisinin olduğu bir 'egelilik hali'dir. Anadolu'nun farklı yerlerinde yaşarken derleyip, toparladığı gözlemleri mimarlık pratiğinin ana eksenini oluşturmuştur. İzmir, Foça, Ayvalık ve Kalkan'a kadar uzanan tekil denemeleri de aynı ilkeler doğrultusunda yapılmış çalışmalar olmakla birlikte bu eksen üzerindeki çalışmalarının önemli bir bölümü Urla'dadır.

AHMET İĞDİRLİGİL 1955'te Bursa'da doğdu. Üç yıl ODTÜ Elektrik ve Fizik Bölümü'nde okuduktan sonra mimarlık eğitimine İstanbul DGSA'da başladı. 1983'te Mimar Sinan Üniversitesi'nden Yüksek Mimar olarak mezun oldu. Mesleki pratiğe öğrenim ile birlikte başladı.

1980'de Viyana'da Prof. R. Rainer bürosunda çalıştı. 1983'te Viyana'ya yerleşerek çeşitli proje ve uygulamalarda çalıştı.1984'te Viyana Teknik Üniversitesi'nde "Bursa'daki Kaplıcalar ve Avusturya termal tesisleri" konulu doktora çalışmasına başladı. 1984-1988 Avusturya hükümetinden araştırma bursu aldı.

1990 yılında Bodrum'a yerleşerek Şans Mimarlık'ı kurdu. Yerel mimariden esinlenen taş ev projeleri yurt içi ve dışında sergilendi ve yayınlandı. Mimari tasarım ve uygulamaların yanı sıra hamam ve spa konularında proje ve danışmanlıklar yapmaktadır. Akademik çalışmalarına çeşitli yurtiçi ve yurtdışı konferanslar, seminerler, jüri üyeliği ve yayınlar ile devam etmektedir.

Sergi Açılışı: 26 Mart 2014 Çarşamba, 18.30 – 21.00
Yer: Koleksiyon İzmir Merkezi, Mithatpaşa Cad. No: 142/A
Tel: 0232 482 20 01
* Sergi, 26 Mart 2014 / 21 Mayıs 2014 tarihleri arasında gezilebilir.

SERGİDE YER ALACAK PROJELER:

Serhat Akbay Mimarlık / Serhat Akbay

  • Bağevi / Urla, İzmir
  • Mimarın Bürosu / Urla, İzmir
  • Bağevi Butik Otel / Urla, İzmir
  • Mola Cunda Otel / Ayvalık, Balıkesir
  • İ.Y.T.E. Lisansüstü Öğrenci Yurtları / Urla, İzmir
  • J.Z. Evi / Kalkan, Antalya
  • A.D. Evleri / Urla, İzmir

Şans Mimarlık / Ahmet İğridirligil

  • Aİ Evi / Yalivak, Bodrum,
  • KB Evi / Bodrum,
  • Ada Otel / Türkbükü , Bodrum
Pin It


Yorum bırakmak için kullanıcı girişi yapmalısınız!

Henüz yorum yapılmamış!