• Hüseyin Egeli

Hüseyin Egeli

1958'de İzmir'de doğdu. 1976 yılında Bornova Anadolu Lisesi’nden, 1982 yılında da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nden (MSGSÜ) "Yüksek Mimar" olarak mezun oldu.

1986 yılında kurduğu “Egeli Proje ve Yapı Limited Şirketi” ile kendi çizdiği projeleri uygulamaya başladı. Birbirinden başarılı bir çok genç mimarın görev aldığı mimarlık bürosunun da desteği ile İzmir'deki en faal inşaat firmalarından birisi oldu.

Tasarımları yaparken mimari kimliğini hiç taviz vermeden koruyan mimar, bir çok apartman, ofis binası ve villanın tasarım ve uygulamasını gerçekleştirdi. Çiğli Organize Sanayi ve Saruhanlı’da fabrika yapıları tasarladı, inşaat ve proje danışmanlıklarını yaptı.

Urla'da Mimar Çınar BİLGİN ile birlikte, “Zeytinalanı Egeli Evleri” ni tasarladı. Şehir içindeki apartman projelerinde bile taş ve ahşap cephe kaplamaları, şömineler ve farklı doğal malzemelerle farklı bir sıcaklık yakalayan çizgisi, Zeytinalanı Evleri’nde doğanın korunması gayretleri de birleştirip özgün bir mimari yarattı. Bu projeler, birçok dergide yayınlandı, ulusal mimarlık sergilerinde ve WAF’ta yer aldı.  

Son dönemde, Çeşme Ovacık’ta “Servilibahçe Çiftliği” ni projelendirdi. İzmir Ticaret Odası yeni merkezi proje yarışmasına Mimar Erbil ÇOŞKUNER ile birlikte davet edildi.

2014’den bu yana Çeşme Miryam ŞEN Evi ve OCTO  PLUS projelerini tamamladı.

Önce Türkiye Serbest Mimarlar Derneği üyesi, ardından İzmir Serbest Mimarlar Derneği’nin kurucu üyesi olan Hüseyin Egeli, 5 yıl boyunca İYTE’de,son 4 yıldır da İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisidir.

Hüseyin Egeli, mimari kariyerinin ve inşaatçılığının yanı sıra yüzme ve sutopu sporunda da önemli başarılara imza attı. Sutopunda milli takım oyunculuğu, federasyon üyeliğinin yanı sıra Universiade Sutopu Branş Başkanlığı,2006 yılında ABD San Francisco'da yapılan FINA Dünya Master Dünya Şampiyonası’nda 3. olan Türkiye Sutopu takımı ile 2008’de Avusturalya’da, 2010’da İsveç’te Dünya 3. olan ve 2011 Hamburg’da Avrupa 3.sü olan takımda yer aldı. Halen ESTİ Sutopu Kulübü yöneticisi olup, Türkiye Sutopu Federasyonu Asbaşkanlığı görevinde bulundu. 

.